
KTO MOŻE UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PFRON:
O dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne posiadające ważne dokumenty świadczące o ich niepełnosprawności wydane przez:
– KIZ (Komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia przy ZUS) przed 1 września 1997 r., jeżeli orzeczenie
o zaliczeniu do I, II, III grupie nie utraciło mocy lub nie zostało zmienione,
– Lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności
do pracy oraz częściowej niezdolności do pracy,
– Wojewódzki lub Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z orzeczeniem o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności oraz dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych
do ukończenia 16-go roku życia.
UWAGA!
Od 1 styczna 1998 r. podstawą do uznania osoby za niepełnosprawną w rozumieniu Ustawy o rehabilitacji jest wyłącznie orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenia innych organów (np. KRUS, wojskowych komisji lekarskich MSWiA) wydane po 31 grudnia 1997 r. nie stanowią podstawy do uznania osoby za niepełnosprawną w rozumieniu Ustawy o rehabilitacji.
DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PFRON MOŻNA UZYSKAĆ DO ZADAŃ WYNIKAJĄCYCH Z USTAWY Z DNIA 27 SIERPNIA 1997 ROKU O REHABILITACJI ZAWODOWEJ I SPOŁECZNEJ ORAZ O ZATRUDNIEIU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
PCPR w Gnieźnie informuję, iż dofinansowanie można uzyskać do:
- Likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych:
– bariery architektoniczne – polegają na ułatwieniu osobom niepełnosprawnym samodzielnego wykonywania podstawowych, codziennych czynności higieniczno- sanitarnych i kontaktów z otoczeniem;
– bariery techniczne – polegają na zakupie sprzętu technicznego ułatwiającego opiekę nad osobą z niepełnosprawnością;
– bariery w komunikowaniu się – umożliwiają porozumiewanie się z otoczeniem osób, które mają ograniczony bezpośredni kontakt;
- Uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych;
- Zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów; dofinansowanie kosztów związanych z zakupem sprzętu wynikającego z zaświadczenia lekarskiego wskazującego konieczność domowej rehabilitacji, oraz koszty związane z poniesionymi wydatkami na np. pieluchomajtki, cewniki, worki do zbiórki moczu, aparaty słuchowe, materace przeciwodleżynowe itp.;
- Sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych; zapobiega izolacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin poprzez umożliwienie udziału w wycieczkach, imprezach okolicznościowych dla zorganizowanych grup, np. stowarzyszeń czy fundacji.
JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, IŻ SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA I PROCEDURY STOSOWANE PRZY REALIZACJI ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DOSTĘPNE SĄ POD ADRSEM:

AKTYWNY SAMORZĄD:
PCPR w Gnieźnie informuje o kontynuowaniu realizacji przez PFRON programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku. Warunki dofinansowania w ramach programu pozostają bez zmian, wzrosną natomiast maksymalne kwoty dofinansowania o 5% w zakresie:
- likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową,
- pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Wnioski o dofinansowanie możesz złożyć przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia – w skrócie SOW – bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.
System SOW jest wyposażony we wszystkie potrzebne formularze i wzory dokumentacji, które będą podstawą do oceny formalnej i merytorycznej wniosku oraz zawarcia umowy i rozliczenia dofinansowania.
Zakres danych wymaganych do zarejestrowania wniosku został zminimalizowany. Dużym ułatwieniem jest możliwość wykorzystania wprowadzonych danych w przyszłości, w trakcie aplikowania o kolejne wsparcie ze środków PFRON.
W systemie SOW możesz skorzystać również z różnych form pomocy, między innymi: kreatora, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON punktu informacyjnego SOW lubuskiego oddziału PFRON.
Ważne terminy:
Od 2 stycznia do 31 grudnia 2025 roku – nabór wniosków w systemie SOW w ramach obszaru E programu tj. o dodatek energetyczny w wysokości 100 zł dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.
Od 1 marca do 31 sierpnia 2025 roku – nabór wniosków o dofinansowanie w systemie SOW w ramach Modułu I, obszar:
A . likwidacji bariery transportowej
- pomoc przy zakupie oprzyrządowania samochodu,
- pomoc w uzyskaniu prawa jazdy,
B. likwidacji barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym
- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oprogramowania,
- dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu lub oprogramowania,
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej zakupionego w ramach programu sprzętu elektronicznego lub jego elementów oprogramowania,
C. likwidacja barier w poruszaniu się
- pomoc w zakupie wózka lub skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego,
- pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej zakupionego (wózka, skutera, oprzyrządowania elektrycznego wózka ręcznego lub protezy) w ramach programu sprzętu,
D. pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej
- zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka przebywającego w żłóbku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką,
Modułu II
- pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
31 marca 2025 roku – termin zakończenia przyjmowania wniosków w Module II tj. o pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, w ramach roku szkolnego/akademickiego 2024/2025.
31 maja 2025 roku – upływa termin wypłaty dofinansowania kosztów opłaty za naukę (czesne) w ramach Modułu II tj. pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (dotyczy wniosków przyjętych do 31 marca 2025 r.).
10 października 2025 roku – termin zakończenia przyjmowania wniosków w Module II, tj. o pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym w ramach roku szkolnego/ akademickiego 2025/2026.
31 grudnia 2025 roku – zakończenie możliwości podjęcia decyzji o przywróceniu terminu na złożenie wniosku.
31 grudnia 2025 roku – termin zakończenia przyjmowania wniosków w obszarze E – dotyczącego dodatku energetycznego w wysokości 100 zł dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.