W strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie funkcjonują 3 placówki opiekuńczo – wychowawcze:
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza nr 1
ul. M. Konopnickiej 18, 62-200 Gniezno
Placówka dysponuje 14 miejscami.
Miesięczny koszt utrzymania w 2022 roku wynosi: 8.776,63 zł zł miesięcznie.
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza nr 2
ul. M. Konopnickiej 20, 62-200 Gniezno
Placówka dysponuje 14 miejscami.
Miesięczny koszt utrzymania w 2022 roku wynosi:8.669,54 zł zł miesięcznie.
Placówki działają zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 roku dot. instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Placówki opiekuńczo-wychowawcze zapewniają całodobową opiekę i wychowywanie dzieciom pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Do placówki dziecko skierowane jest na mocy postanowienia sądowego.
W naszych placówkach zaspokajamy niezbędne potrzeby dzieci, szczególnie: emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, socjalne czy religijne. Pracownicy placówki współpracują na rzecz dziecka z opiekunami prawnymi i rodzinami, dzieci mają możliwość kontaktu z rodzicami i innymi bliskimi osobami. Placówka podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny, zapewnia dostęp do kształcenia i rozwoju zainteresowań dostosowanego do wieku i możliwości rozwojowych dziecka, obejmuje dziecko działaniami terapeutycznymi oraz zapewnia korzystanie z potrzebnych świadczeń zdrowotnych.
Głównym założeniem jest stworzenie podopiecznym warunków maksymalnie zbliżonych do tych, jakie panują w normalnej rodzinie. Placówka nie może zastąpić środowiska rodzinnego – to jest pewne, ale może i powinna stać się miejscem, w którym atmosfera i zasady życia będą wzorowane na atmosferze i relacjach istniejących w prawdziwych rodzinach. Aby to osiągnąć trzeba ograniczyć jej instytucjonalny charakter.
Główne zadania POW to:
- zapewnianie dziecku całodobowej opieki i wychowania oraz zaspokajanie jego niezbędnych potrzeb w szczególności: emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych i religijnych,
- realizowanie przygotowanego we współpracy z asystentem rodziny planu pomocy dziecku,
- umożliwianie kontaktu dziecka z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej,
- podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny,
- zapewnianie dziecku dostępu do kształcenia dostosowanego do jego wieku
i możliwości rozwojowych, - obejmowanie dziecka działaniami terapeutycznymi,
- zapewnianie korzystania z przysługujących świadczeń zdrowotnych.